Συμμετοχή εκπαιδευτικών του Σχολείου μας στο επιμορφωτικό πρόγραμμα CERN 2024

Παρασκευή, 10 May 2024
Συμμετοχή εκπαιδευτικών του Σχολείου μας στο επιμορφωτικό πρόγραμμα CERN 2024

Δύο εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας, η Παναγιώτα Μπελιά  (Νηπιαγωγός στο Διαμαντίδειο Νηπιαγωγείο) και ο Κωνσταντίνος Χατζηαντωνίου  (φιλόλογος  Γυμνασίου-Λυκείου) είχαν την ευκαιρία να επιλεγούν και να συμμετάσχουν ανάμεσα σε πολλούς ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων από όλη την Ελλάδα στο πρόγραμμα CERN 2024, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο ερευνητικό κέντρο CERN στη Γενεύη της Ελβετίας από τις 6 μέχρι τις 10 Μαΐου 2024.

Το πρόγραμμα, το οποίο υλοποιήθηκε και χρηματοδοτήθηκε κατά ένα μέρος από το ΚΑΝΕΠ - ΓΣΕΕ μέσω της Ο.Ι.Ε.Λ.Ε και από τις σχολικές μονάδες των συμμετεχόντων, είχε ως στόχο την επαφή και την εξοικείωση των εκπαιδευτικών όλων των ειδικοτήτων και βαθμίδων με τα επιτεύγματα της σύγχρονης πυρηνικής φυσικής των σωματιδίων της ύλης.

Ο στόχος αυτός επιτεύχθηκε μέσα από εμπεριστατωμένες παρουσιάσεις Ελλήνων και ξένων επιστημόνων που εργάζονται στο CERN, workshops σε εργαστήρια πειραμάτων καθώς και  επισκέψεις στους χώρους των επιταχυντών, των ανιχνευτών και των εργαστηρίων, στα οποία διεξάγονται τα ερευνητικά πειράματα.

Η υλοποίηση του προγράμματος θα ολοκληρωθεί με την διάχυση και πραγματοποίηση δράσεων  στη σχολική κοινότητα, αφού οι δύο εκπαιδευτικοί μας θα λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές της εμπειρίας και της γνώσης που απέκτησαν από το επιμορφωτικό αυτό πρόγραμμα.