Πρωτάκι & εκτάκι, μια σχέση χέρι-χέρι!

Σάββατο, 7 Οκτωβρίου 2023
Πρωτάκι & εκτάκι, μια σχέση χέρι-χέρι!

Με το που ξεκίνησε η φετινή σχολική χρονιά μια ερώτηση κρεμόταν συνέχεια στα χείλη των παιδιών της Στ΄ τάξης. «Πότε θα υιοθετήσουμε τα πρωτάκια μας;»

Σε κάθε διάλειμμα τριγύριζαν γύρω από τις αίθουσες της Α΄ τάξης, προσπαθούσαν να μαντέψουν ποιο πρωτάκι θα είναι το «δικό» τους και ανυπομονούσαν για τη μέρα που επιτέλους θα το «υιοθετούσαν» και θα αναλάμβαναν έτσι την υποχρέωση να του κάνουν παρέα, να το καθοδηγούν, να το συμβουλεύουν και να το υποστηρίζουν στα πρώτα του αβέβαια βήματα στο «μεγάλο» Σχολείο.

Αφού, λοιπόν, δώσαμε λίγο χρόνο στα πρωτάκια μας να συνηθίσουν το νέο σχολικό περιβάλλον , την πρώτη εβδομάδα του Οκτωβρίου κάθε τμήμα της Α΄ τάξης συνάντησε το αντίστοιχο τμήμα της Στ΄ για να γνωριστούν και να παίξουν παιχνίδια εμπιστοσύνης, να διασκεδάσουν και να αποκτήσουν έναν καινούριο φίλο που μπορεί να τους συντροφεύει σε όλη τους τη ζωή.