Ημερήσια εκδρομή της Στ' τάξης στο Ναύπλιο!

Τρίτη, 13 Ιουνίου 2023
Ημερήσια εκδρομή της Στ' τάξης στο Ναύπλιο!

Μια πολύ όμορφη και σημαντική για εμάς, τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης, χρονιά, έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο. Είχαμε τη χαρά να βρεθούμε στο Ναύπλιο, την πρώτη πρωτεύουσα του ελεύθερου ελληνικού κράτους, και να μάθουμε την ιστορία του παίζοντας ένα πολύ ενδιαφέρον κυνήγι θησαυρού.

Περιηγηθήκαμε στα γραφικά στενά του, όπου περπάτησαν μεγάλοι Έλληνες οπλαρχηγοί, όπως ο Κολοκοτρώνης, αντικρίσαμε το Παλαμήδι και σταθήκαμε με δέος μπροστά στην εκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνα, όπου άφησε την τελευταία του πνοή ο Ιωάννης Καποδίστριας, ο πρώτος Κυβερνήτης της Ελλάδας.

Είχαμε όμως και ελεύθερο χρόνο να επισκεφτούμε τα μαγαζάκια της πόλης, να γευματίσουμε σε ένα παραδοσιακό εστιατόριο, να γευτούμε αυθεντικό ιταλικό παγωτό και να παίξουμε στην παραλία του Καραθώνα.

Το βράδυ πια επιστρέψαμε στο σχολείο μας γεμάτοι με ωραίες εικόνες και ευχάριστες στιγμές!