Η εβδομάδα μας στον Παιδικό Σταθμό και στο Νηπιαγωγείο! (6/6-9/6)

Παρασκευή, 9 Ιουνίου 2023
Η εβδομάδα μας στον Παιδικό Σταθμό και στο Νηπιαγωγείο! (6/6-9/6)

Αυτή την εβδομάδα στον παιδικό σταθμό ασχοληθήκαμε με τα καλοκαιρινά φρούτα.
Μάθαμε ότι τα φρούτα εκτός από νόστιμα και δροσιστικά είναι και πολύ υγιεινά. Περιέχουν νερό και βιταμίνες απαραίτητα για την καθημερινή μας διατροφή.
Τα παρατηρήσαμε ένα ένα και είδαμε τι χρώμα έχει το καθένα, αν είναι μεγάλα ή μικρά, σκληρά ή μαλακά. Φυσικά δοκιμάσαμε απ’ όλα!
Ευχαριστούμε τους μάγειρες του Διαμαντίδειου για τις εμπνευσμένες και  πεντανόστιμες φρουτένιες δημιουργίες τους.

Στο νηπιαγωγείο, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας επισκέφθηκαν το Βοτανικό Πάρκο Αττικής, όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Οι μικροί κηπουροί» και ήρθαν σε επαφή με τη φύση. Τα παιδιά συνέλεξαν πληροφορίες για τη φύτευση και τη φροντίδα των φυτών, ανακάλυψαν τις βοτανικές συλλογές, τον ελαιώνα, τον κήπο με τις λεβάντες και τα αρωματικά φυτά. Τέλος, φύτευσαν σε γλαστράκι το δικό τους φυτό.