Η εβδομάδα μας στο Νηπιαγωγείο! (4/3-8/3)

Σάββατο, 9 Μαρτίου 2024
Η εβδομάδα μας στο Νηπιαγωγείο! (4/3-8/3)

Οι Απόκριες έχουν φτάσει στο Διαμαντίδειο Νηπιαγωγείο και οι διασκεδαστικές δράσεις συνεχίζονται καθημερινά!!
Ταξιδεύουμε  καθημερινά σε όλο το κόσμο και γνωρίζουμε αλλά και αναπαριστούμε τα έθιμα του καρναβαλιού από την κάθε χώρα.
Αυτή την εβδομάδα, αφορμή για συζήτηση στάθηκε το παραμύθι της Ζωρζ Σαρρή με τίτλο «ο Αρλεκίνος».
Δραστηριότητες που εστιάζουν στα συναισθήματα και στην καλλιέργεια της ενσυναίσθησης συνόδευσαν την ιστορία.
Η δημιουργικότητα και η φαντασία δεν έλειπαν φυσικά τόσο σε εκπαιδευτικές δράσεις που σχετίζονταν με το θέμα όσο κι από τη παρέλαση Αρλεκίνων που πραγματοποιήθηκε στην αυλή μας.

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου επιπλέον, ευαισθητοποιήθηκαν για το θέμα του σχολικού εκφοβισμού, με σκοπό την ανάπτυξη των ικανοτήτων αυτοάμυνας αλλά και φροντίδας για τα άτομα του σχολικού περιβάλλοντος στο οποίο βρίσκονται.