Η εβδομάδα μας στο Νηπιαγωγείο! (26/2 - 1/3)

Σάββατο, 2 Μαρτίου 2024
Η εβδομάδα μας στο Νηπιαγωγείο! (26/2 - 1/3)

Το τριώδιο άνοιξε , έφτασε η πρώτη εβδομάδα η κυρία Προφωνή και τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας έχουν ξεκινήσει τις ετοιμασίες! Με αφορμή το σπίτι της αποκριάς που βρήκαν στην αυλή γέμισαν με περιέργεια και αποφάσισαν πως θέλουν να μάθουν τα πάντα για τις απόκριες!  Συμπλήρωσαν τον πίνακα KWL μαζί με τις δασκάλες και ξεκίνησαν να αναζητούν όλα όσα τους κίνησαν την περιέργεια. Επιβιβάστηκαν  έτσι στο σχολικό του Διαμαντίδειου..

Πρώτη στάση οι απόκριες στην Ελλάδα! Παρατηρώντας και σχολιάζοντας τον πίνακα  "καρναβάλι στην Αθήνα" του Εμμανουήλ Ζαΐρη θέλησαν να μάθουν για τα καρναβάλια που γίνονται στις πόλεις της Ελλάδας. Πέρασαν  έτσι από την Πάτρα, τη Νάουσα, τη Ξάνθη τη Σκύρο και τη Νάξο και γνώρισαν τα μοναδικά τους έθιμα. Μέσα από ένα πείραμα φούσκωσαν αποκριάτικα μπαλόνια αναμειγνύοντας μαγιά και ξύδι. Χόρεψαν σε κύκλο το παραδοσιακό και αγαπημένο τραγούδι " Έλα βρε Χαραλάμπη"  καθώς και το " Παντρεύουνε τον κάβουρα". Εμπνευσμένα από τις φανταχτερές, πολύχρωμες στολές που παρατήρησαν κατά τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας θέλησαν να δημιουργήσουν και αυτά τις δικές τους αμφιέσεις. Έκοψαν χαρτόνια, ζωγράφισαν, κόλλησαν και μασκαρευτήκαν σαν νεράιδες και ναύτες!

Τέλος η υποδοχή της άνοιξης μας βρήκε να φοράμε το μαρτάκι μας στο χέρι καθώς και να τραγουδάμε τα παραδοσιακά κάλαντα της Άνοιξης στα δημοτικά του σχολείου μας επιτυγχάνοντας έτσι τόσο την γνωριμία των παιδιών με κάποιες από τις παραδόσεις μας, όσο και την ομαλή μετάβαση τους από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό! 🏫👩🏻‍🏫