Γιορτή Σοκολάτας στο Δημοτικό μας!

Τρίτη, 14 Νοεμβρίου 2023
Γιορτή Σοκολάτας στο Δημοτικό μας!

Την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου, όπως συμβαίνει παραδοσιακά στη Γαλλία κάθε χρόνο, τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη, γιορτάσαμε στο Δημοτικό μας, τη γιορτή της Σοκολάτας!

Γνωρίσαμε το διάσημο πλέον αυτό φεστιβάλ αφιερωμένο στη σοκολάτα, το οποίο δίνει τη δυνατότητα στους λάτρεις της σοκολάτας να δοκιμάσουν κορυφαίες σοκολάτες και να συνομιλήσουν με τους δημιουργούς τους, παρακολουθώντας παράλληλα και τον τρόπο με τον οποίο παρασκευάζονται.
Οι μαθητές μας και οι μαθήτριές μας εντυπωσιάστηκαν από την ποικιλία και τις κορυφαίες δημιουργίες των σοκολατοποιιών που συμμετέχουν στη διοργάνωση αυτή και φυσικά γλυκάθηκαν με την γευσιγνωσία σοκολάτας και την ανταλλαγή σοκολατών που πραγματοποιήσαμε στην τάξη.

Ζήτω η ΣΟΚΟΛΑΤΑ!

Vendredi le 10 novembre, on a fêté à l’école Saint-Denis le Salon du chocolat qui a lieu chaque année en France fin octobre début novembre.
Οn a connu cet événement unique à ne pas manquer pour les amoureux du chocolat qui leur offre la possibilité de déguster les meilleures tablettes de chocolat, connaitre leurs créateurs artisans chocolatiers et leur façon de travailler , ainsi que de découvrir l’univers qui entoure ce produit.
Nos élèves ont été impressionnés par l’énorme variété et les créations présentées par des excellents artisans chocolatiers qui participent à ce festival et n’ont pas manqué l’occasion de se régaler de la dégustation de chocolat ainsi que des chocolats échangés avec leurs camarades en classe.

Vive le CHOCOLAT !