Education Leaders Awards - Το σχολείο μας "Σχολείο της χρονιάς"!

Πέμπτη, 6 Ιουλίου 2023
Education Leaders Awards - Το σχολείο μας "Σχολείο της χρονιάς"!

Με το κορυφαίο βραβείο "Το Σχολείο της Χρονιάς", το μεγαλύτερο του θεσμού Education Leaders Awards, διακρίθηκε η Λεόντειος Σχολή Νέας Σμύρνης, κατακτώντας επίσης τρία επιπλέον Βραβεία.

Πιο συγκεκριμένα, στην κατηγορία "Βέλτιστη Μαθησιακή Εμπειρία", η Λεόντειος Σχολή Νέας Σμύρνης διακρίθηκε με την υποψηφιότητα "Μίλα Τώρα", όπου βραβεύθηκε για την ευαισθητοποίηση όλης της σχολικής κοινότητας απέναντι στην κακοποίηση και στην απόρριψη κάθε μορφής βίας. Στην κατηγορία "Δεσμός με την Κοινωνία", η υποψηφιότητα "Ζω με τους άλλους, συμπαραστέκομαι, βοηθώ" απέσπασε επίσης Χρυσό Βραβείο για τις δράσεις της Αλληλεγγύης, του Εθελοντισμού και της Προσφοράς στον συνάνθρωπο. Τέλος, στην κατηγορία "Κτίριο και Εγκαταστάσεις", βραβεύθηκαν οι εγκαταστάσεις του Διαμαντίδειου Νηπιαγωγείου και Παιδικού Σταθμού με Ασημένιο Βραβείο, για τον υψηλής αισθητικής αρχιτεκτονικό τους σχεδιασμό και τον σύγχρονο εξοπλισμό τους.

Ο κ. Φίλιππος Φουρναράκης, Γενικός Διευθυντής της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης, παραλαμβάνοντας το βραβείο «Σχολείο της Χρονιάς» ανέφερε χαρακτηριστικά:

“Αποτελεί ιδιαίτερη χαρά και τιμή για το Σχολείο μας η ανακήρυξή του ως «Σχολείου της Χρονιάς». Το σημαντικό αυτό γεγονός υπογραμμίζει το υψηλό αίσθημα ευθύνης μας, αλλά παρέχει και την απαιτούμενη ενθάρρυνση για την απρόσκοπτη συνέχιση του έργου μας. Η Λεόντειος Σχολή Νέας Σμύρνης είναι ένα από τα πλέον ιστορικά και διακεκριμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα στην Ελλάδα, καθώς ιδρύθηκε το 1838 και προσφέρει ολοκληρωμένη μόρφωση στους μαθητές και στις μαθήτριές του επί 185 συναπτά έτη. Ανήκει στην Αδελφότητα των Μαριανών Αδελφών και αποτελεί μέρος ενός παγκόσμιου δικτύου εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, με παρουσία σε ογδόντα μία (81) χώρες και με απώτερο σκοπό την ευρύτερη διαπαιδαγώγηση των νέων.

Συνεπώς, τα δύο χρυσά βραβεία που μας απονεμήθηκαν και αφορούν το πρώτο στην κατηγορία «Δεσμός με την κοινωνία», για τις δράσεις της Αλληλεγγύης και του Εθελοντισμού, και το δεύτερο στην κατηγορία «Βέλτιστη Μαθησιακή Εμπειρία» για τη δράση μας «Μίλα Τώρα», απορρέουν από τη Μαριανή Παιδαγωγική του Σχολείου μας, η οποία καλλιεργεί αρχές και αξίες, όπως η απλότητα, η μετριοφροσύνη, η αγάπη, η εργατικότητα, ο σεβασμός στην ετερότητα, το ομαδικό πνεύμα, η δικαιοσύνη και η αλληλεγγύη. Αυτές οι αρχές και οι αξίες κρίνονται απαραίτητες για τη διάπλαση ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων που συνειδητά αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και διαδραματίζουν ενεργό ρόλο στην κοινωνία.

Επίσης, η Λεόντειος Σχολή Νέας Σμύρνης απέσπασε το ασημένιο βραβείο της κατηγορίας «Κτίρια και εγκαταστάσεις», που απονεμήθηκε στο νεόδμητο «Διαμαντίδειο» Παιδικό Σταθμό και Νηπιαγωγείο, για τον υψηλής αισθητικής αρχιτεκτονικό του σχεδιασμό και τον σύγχρονο εξοπλισμό του. Απόδειξη ότι το Σχολείο μας εκσυγχρονίζεται διαρκώς, διαθέτοντας μοντέρνες εγκαταστάσεις και υιοθετώντας προηγμένες εκπαιδευτικές πρακτικές και καινοτομίες, με αποτέλεσμα να παραμένει πάντα στην πρώτη γραμμή της εκπαίδευσης.

Η τελετή βράβευσης έγινε τη Δευτέρα 3 Ιουλίου 2023 στο Συνεδριακό Κέντρο Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και το Εκπαιδευτήριό μας εκπροσωπήθηκε από τον κ. Φίλιππο Φουρναράκη, Γενικό Διευθυντή της Σχολής, τον κ. Στέφανο Παλαμάρη, Γενικό Υποδιευθυντή της Σχολής, τον κ. Μιχάλη Καφετζόπουλο, μέλος του Συμβουλίου Διεύθυνσης, τον κ. Αντώνιο Δασύρα, Υπεύθυνο των Οικονομικών και μέλος της Επιτροπής Προβολής και Επικοινωνίας, την κα Αγγελική Ξενικού, μέλος της Επιτροπής Προβολής και Επικοινωνίας και την κα Ελένη Πουλημένου, εκπρόσωπο της ομάδας των εκπαιδευτικών που διοργάνωσε και εμψύχωσε τη δράση «Μίλα Τώρα».