Διακρίσεις στο γαλλόφωνο συνέδριο « Conseil des Jeunes Citoyens »

Δευτέρα, 22 Απριλίου 2024
Διακρίσεις στο γαλλόφωνο συνέδριο « Conseil des Jeunes Citoyens »

Το Σάββατο 9 Μαρτίου διεξήχθη στο κολλέγιο Δελασάλ της Θεσσαλονίκης η 11η Μαθητική Συνάντηση Δημοσίου Λόγου « Conseil des Jeunes Citoyens ». Πρόκειται για ένα γαλλόφωνο συνέδριο στο οποίο συμμετείχαν σχολεία από όλη την Ελλάδα.

Η φετινή αποστολή αποτελούταν από 7 συμμετέχοντες, 1 μέντορα (περσινή νικήτρια του συνεδρίου) και τις υπεύθυνες για τη φετινή χρονιά καθηγήτριες γαλλικών Μαρία-Χριστίνα Βίδου και Σταματίνα Φουτρή. Οι μαθητές διαγωνίστηκαν στον εκφραστικό μονόλογο (επίπεδο Α2) και στην αντιλογία (επίπεδο Β1 και Β2).

Να εκφράσουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν για τις εξαιρετικές τους επιδόσεις και το συνεργατικό τους πνεύμα. Πιο συγκεκριμένα, 4 μαθητές κατάφεραν να αποσπάσουν βραβείο : Περράκης Κωνσταντίνος (1ο βραβείο στο μονόλογο), Στάθη Καλλίνθια (2ο βραβείο στο διττό λόγο – επίπεδο Β1), Κοζομπόλη Μαρίτα (3ο βραβείο στο διττό λόγο – επίπεδο Β1) και Παπανικολάου Σοφία (3ο βραβείο στο διττό λόγο – επίπεδο Β2).