Ανοιχτή πρόσκληση ξενάγησης του ομίλου Φ.Ι.Λ.Ι.Α.!

Παρασκευή, 1 Δεκεμβρίου 2023
Ανοιχτή πρόσκληση ξενάγησης του ομίλου Φ.Ι.Λ.Ι.Α.!

Οι μαθητές-μέλη της Μαθητικής Πολιτιστικής Ομάδας Φ.Ι.Λ.Ι.Α. (Φόρουμ Ιστορικής Λέσχης και Ιστορικής Αναζήτησης) του Σχολείου μας σάς προσκαλούν το γλυκό αθηναϊκό χειμερινό πρωινό της ερχόμενης Κυριακής (3/12) στις 10:00 στην 9η ξενάγηση, την οποία έχουν ετοιμάσει "Οι μικροί ξεναγοί σε μεγάλα μνημεία", αυτή τη φορά για τα παριλίσσια ιερά και τα υπαίθρια μνημεία του άξονα από το Καλλιμάρμαρο Στάδιο μέχρι την πύλη του Αδριανού.

Το σημείο συνάντησης στις 9:45 είναι πάνω από την Αγία Φωτεινή Ιλισσού (στη διασταύρωση της οδού Αρδηττού με τη λεωφόρο Βουλιαγμένης). Θα είναι χαρά μας να υποστηρίξετε την προσπάθεια και το έργο των μαθητών-ξεναγών μας!!

Ευχαριστούμε πολύ!!

(οι υπεύθυνοι καθηγητές: κ. Γιάννης Τζαγάκης και κα. Δάφνη Στεφανίδου)

[*οι προηγούμενες ξεναγήσεις μας: Αρχαία Αγορά, Κεραμεικός, Νέο Μουσείο Ακρόπολης, τα μνημεία του Ιερού Βράχου, τα κτήρια της οδού Πανεπιστημίου, αρχαιολογικός χώρος Ελευσίνας, Βυζαντινό Μουσείο, Α΄Νεκροταφείο).