1922-2022 Προσφύγων βίος και πολιτισμός

Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2022 - 19:30
1922-2022 Προσφύγων βίος και πολιτισμός

Το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε στο θέατρο της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης, η απογευματινή εκδήλωση του Σχολείου μας «1922-2022 ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ: ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ», με αφορμή τα εκατό χρόνια από την Μικρασιατική Καταστροφή.

Η πραγματικά αθρόα προσέλευση του κόσμου, στην πλατεία και τον εξώστη του θεάτρου μας, αλλά και το ζεστό, παρατεταμένο χειροκρότημα δικαίωσαν την προσπάθεια μας για μια παράσταση υψηλών προδιαγραφών και ουσιαστικών ιστορικών αναφορών.

Ακούστηκαν ζωντανές μαρτυρίες και συγκλονιστικά βιώματα προσφύγων, ορισμένα από τα οποία μαθητές και μαθήτριες αναπαράστησαν στη σκηνή σε εξαίρετα μικρά θεατρικά δρώμενα.

Τη βραδιά μας λάμπρυναν υπέροχα σμυρνέικα και ρεμπέτικα τραγούδια που ερμήνευσαν η Νεανική Χορωδία της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης, καθηγητές και καθηγήτριες αλλά και απόφοιτοι, με τη συνοδεία μιας μοναδικής ορχήστρας.

Συνέπραξε επί σκηνής, ευγενώς προσφερθείς, ο εξαίρετος ερμηνευτής ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ.

Στην είσοδο του Θεάτρου, εκτέθηκαν εικαστικά έργα μαθητών και μαθητριών μας, εμπνευσμένα από την Μικρασιατική καταστροφή αλλά και αυθεντικά έργα του Μικρασιάτη ζωγράφου και πεζογράφου Φώτη Κόντογλου!