1922 - 2022 Προσφύγων βίος και πολιτισμός

Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2022 - 19:30
1922 - 2022 Προσφύγων βίος και πολιτισμός

Η Λεόντειος Σχολή Νέας Σμύρνης τιμά την επέτειο των 100 χρόνων από την Μικρασιατική Καταστροφή και έχει την τιμή αλλά και τη χαρά να σας προσκαλέσει στην εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου, ώρα 19.30 στο θέατρο του Σχολείου μας.

Η Λεόντειος Σχολή Νέας Σμύρνης τιμά την επέτειο των 100 χρόνων από την Μικρασιατική Καταστροφή και έχει την τιμή αλλά και τη χαρά να σας προσκαλέσει στην εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου, ώρα 19.30 στο θέατρο του Σχολείου μας, με τίτλο:

«1922-2022 ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΞΕΡΙΖΩΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ»

Μαρτυρίες προσφύγων, ιστορικές αφηγήσεις, θεατρικά δρώμενα αλλά και πανέμορφα σμυρνέικα, ρεμπέτικα και λαϊκά τραγούδια θα σας ταξιδέψουν σε μνήμες και αρώματα από τις αλησμόνητες πατρίδες της Ιωνίας με έμφαση στην προσφορά των Μικρασιατών στη νέα τους πατρίδα.

Την εκδήλωσή μας θα λαμπρύνει με την παρουσία του ο γνωστός τραγουδιστής ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ.

Σας περιμένουμε…