Συμμετοχή του Γυμνασίου στην Προσομοίωση του Ευρωπαϊκού Κογκρέσου Τοπικών και Περιφερειακών Αρχών A.M.E.C

Πέμπτη, 13 Απριλίου 2023

Συμμετοχή του Γυμνασίου στην Προσομοίωση του Ευρωπαϊκού Κογκρέσου Τοπικών και Περιφερειακών Αρχών A.M.E.C

6 Απριλίου 2023

Το σχολείο μας συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στη μαθητική προσομοίωση A.M.E.C (Anavryta Model European Congress – Προσομοίωση του Ευρωπαϊκού Κογκρέσου Τοπικών και Περιφερειακών Αρχών) με 19 μαθητές και μαθήτριες της Β’ και Γ’ Γυμνασίου. Στο συνέδριο, το οποίο διοργάνωσε το Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων στο Μαρούσι, πήραν μέρος μαθητές/μαθήτριες από 11 ιδιωτικά και δημόσια Γυμνάσια, εκπροσωπώντας 30 διαφορετικούς δήμους Ευρωπαϊκών χωρών, από τον προσφερόμενο κατάλογο Δήμων και Κοινοτήτων σε επίπεδο Ευρωπαϊκού Κογκρέσου των Τοπικών και Περιφερειακών Αρχών (Congress of Local and Regional Authorities–Council of Europe).

Οι συνεδρίες έγιναν με τη μορφή Επιτροπών Εργασίας, όπου οι μαθητές/τριες-εκπρόσωποι δήμων συζήτησαν θέματα της καθημερινότητας που αφορούν στους δήμους και τις πόλεις τους, αντάλλαξαν ιδέες, έκαναν συνεργασίες και δημιούργησαν συμμαχίες μεταξύ των δήμων προκειμένου να προωθήσουν κοινές προτάσεις υπό την καθοδήγηση του προεδρείου. Τα θέματα της ημερήσιας διάταξης κατηγοριοποιήθηκαν με αναφορά στους 17 Στόχους για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη και την Ατζέντα 2030 του Ο.Η.Ε.

Τους μαθητές/μαθήτριες προετοίμασαν η κ. Όλγα Ζευκιλή και η κ. Δόξα Χατζάκη (ελληνικές επιτροπές) και η κ. Μαρία Μπαστάκη (αγγλική επιτροπή).

Οι Επιτροπές Εργασίας ήταν οι ακόλουθες:

1. Επιτροπή Θεσμών (θέματα τοπικής και περιφερειακής δημοκρατίας, παρακολούθηση και λογοδοσία θεσμών και οργάνων) – Γλώσσα εργασίας: ελληνική, με θέμα e – Democracy/Ηλεκτρονική Δημοκρατία

ΚΑΣΚΟΣ ΦΟΙΒΟΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Ιταλία)

ΚΟΤΣΙΑΦΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (Βέλγιο)

ΚΑΤΣΙΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Βέλγιο)

2. Επιτροπή Πολιτισμού και Παιδείας (θέματα τύπου, νέας γενιάς, πολιτισμού και παιδείας, αθλητισμού, επικοινωνιών) – Γλώσσα εργασίας: ελληνική, με θέμα Συμπεριληπτική Εκπαίδευση

ΚΑΛΥΒΑ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ (Ιταλία)

ΚΟΛΥΒΑ ΔΩΡΑ (Ιταλία)

ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗ ΜΑΡΙΝΑ-ΕΛΙΣΑΒΕΤ (Βέλγιο)

ΚΑΛΕΜΑΝΗ-ΔΡΑΣΣΟΥ ΑΓΑΠΗ (Βέλγιο)

3. Επιτροπή για την Αειφόρο Ανάπτυξη (περιβαλλοντικά θέματα, αειφόρος αστικός σχεδιασμός) – Γλώσσα εργασίας: ελληνική, με θέμα Αστικά οικοσυστήματα και αντιμετώπιση κινδύνων από την κλιματική αλλαγή

ΑΛΙΜΠΕΡΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (Ιταλία)