1. Για ποιο λόγο να επιλέξω την Λεόντειο για την εκπαίδευση των παιδιών μου ;

Το σχολείο μας είναι μια μεγάλη οικογένεια όπου οι εκπαιδευτικοί αγκαλιάζουν τα παιδιά και μέσα σε ένα ευχάριστο περιβάλλον που δίνει έμφαση σε πανανθρώπινες αξίες εφαρμόζονται σύγχρονες παιδαγωγικές  μέθοδοι. Τα παιδιά παίζουν, πειραματίζονται, δρουν και κατακτούν τη γνώση  με παιγνιώδη και βιωματικό τρόπο.
Το πρώτο λιθαράκι μπαίνει στον παιδικό σταθμό – νηπιαγωγείο ώστε να επιτευχθεί ο πρωταρχικός στόχος του σχολείου μας που είναι τα παιδιά να γίνουν ολοκληρωμένες προσωπικότητες, ευσυνείδητοι και υπεύθυνοι πολίτες.

2. Ποια είναι η διάρκεια του σχολικού έτους ;

Για τον Παιδικό Σταθμό είναι 11 μήνες, από 01/09 έως 31/07.
Για το Νηπιαγωγείο είναι 10 μήνες, από 11/09 έως 15/06.

3. Ποιο είναι το ωράριο του εκπαιδευτικού προγράμματος ;

Το ωράριο του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι 09.00 π.μ. – 13.30 μ.μ.

4. Ποιο είναι το ωράριο λειτουργίας ;

Το ωράριο λειτουργίας είναι 06.30 π.μ.-17.30 μ.μ.

5. Από ποια ηλικία γίνονται δεκτές οι εγγραφές;

Εγγραφές γίνονται δεκτές από την ηλικία των 2,5 ετών.

6. Ποιες περιοχές εξυπηρετεί το σχολικό λεωφορείο;

Για τον Παιδικό Σταθμό, οι περιοχές που εξυπηρετούνται είναι Πατήσια, Κυψέλη, Γαλάτσι, Ν.Φιλαδέλφεια, Αγ.Ανάργυροι, Ν.Χαλκηδόνα, Λαμπρινή.

Για το νηπιαγωγείο ισχύουν οι τρεις ζώνες εντός των οποίων κινούνται τα σχολικά λεωφορεία όπως και για τις υπόλοιπες βαθμίδες.

7. Τα παιδιά που φοιτούν στο Νηπιαγωγείο της Λεοντείου Σχολής Αθηνών έχουν προτεραιότητα κατά την εγγραφή τους στην Α’ Δημοτικού ;

Κατά τις προεγγραφές δίνεται προτεραιότητα στα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας.

8. Για ποιο λόγο τα τμήματα είναι μεικτά (νήπια μαζί με προνήπια) ;

Είναι απόφαση του Υπουργείου Παιδείας. Μέσα  από την διαφοροποιημένη διδασκαλία και την ομαδοσυνεργατική μάθηση επιτυγχάνεται η αμοιβαία συνύπαρξη και αλληλεπίδραση των δύο διαφορετικών ηλικιακά ομάδων. Έτσι και οι δύο ομάδες λαμβάνουν τα ερεθίσματα που είναι απαραίτητα για την ολόπλευρη  ανάπτυξή τους.

9. Το σχολείο παρέχει στήριξη από ψυχολόγο ;

Υπάρχει ψυχοπαιδαγωγική στήριξη από το Κέντρο Παιδαγωγικής και Συμβουλευτικής, κάθε σχολική μονάδα έχει τον ψυχολόγο της.

10. Υπάρχει παρακολούθηση των παιδιών από παιδίατρο ;

Η παιδίατρος παρακολουθεί τα παιδιά καθ’όλη τη διάρκεια του χρόνου μία φορά την εβδομάδα.

11. Ποιες ξένες γλώσσες διδάσκονται εκτός από Γαλλικά ;

Διδάσκονται και τα Aγγλικά

12. Υπάρχει πρόγραμμα απασχόλησης για τους καλοκαιρινούς μήνες ;

Για τα παιδιά του προνηπίου και του νηπιαγωγείου λειτουργεί summer camp.

Έχετε επιπλέον ερωτήσεις;

Επικοινωνήστε μάζι μας