Το Σχολείο μας στο 8ο+ Ευρωπαικό Μαθητικό Συνέδριο στο Παρίσι!

Thursday, 7 March 2024
Το Σχολείο μας στο 8ο+ Ευρωπαικό Μαθητικό Συνέδριο στο Παρίσι!

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η συμμετοχή του Σχολείου μας στο 8ο+ Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού, το οποίο διεξήχθη στο Παρίσι, με θέμα «Ευρώπη, quo vadis, θεσμοί, κοινωνία, επιστήμες και ο ρόλος της Ελλάδας».

Το Σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από μαθητές και μαθήτριες της Α’ Λυκείου, των οποίων η παρουσίαση της εργασίας με θέμα « Ο ελληνικός πολιτισμός: το θεμέλιο του ευρωπαϊκού πολιτισμού» έλαβε εγκωμιαστικά σχόλια, ενώ ειδική μνεία στο Σχολείο μας έκανε και ο διπλωματικός εκπρόσωπος της χώρας μας στην UNESCO, πρώην υπουργός και παλιός απόφοιτος της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης, κ. Γιώργος Κουμουτσάκος.

Ακόμα, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην φημισμένη Λεωφόρο των Ηλυσίων Πεδίων και το Τροκαντερό και να θαυμάσουν από κοντά την Αψίδα του Θριάμβου και τον Πύργο του Άιφελ, ενώ τέλος, από την επίσκεψή τους δεν θα μπορούσε να λείψει μία μικρή κρουαζιέρα στον Σηκουάνα και φυσικά η ξενάγηση στο Μουσείο του Λούβρου!