Διακρίσεις στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι

Σάββατο, 4 May 2024
Διακρίσεις στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι

Κατά τη διάρκεια του Απριλίου πραγματοποιήθηκαν Σχολικά Τουρνουά Σκακιού στα οποία συμμετείχαν μαθητές μας, εκπροσωπώντας τη Λεόντειο Σχολή Νέας Σμύρνης.

Στις 7/4, πραγματοποιήθηκε το σχολικό τουρνουά Νέας Σμύρνης "Στάθης Πράπας", στο οποίο ο Νικόλας Ντιτζόρτζιο στην Β' Δημ κατέκτησε την 1η θέση ανάμεσα σε 31 συμμετέχοντες με 6 νίκες σε 6 αγώνες και ο αδερφός του Βίκτωρας Ντιτζόρτζιο στην Δ' Δημ κατέκτησε τη 2η θέση ανάμεσα σε 26 συμμετέχοντες με 5 νίκες σε 6 αγώνες!

Στις 14/04 πραγματοποιήθηκε το 33ο σχολικό πρωτάθλημα Αττικής με συμμετοχή πάνω από 1000 μαθητών από σχολεία της Αττικής.
Ο Νικόλας Ντιτζόρτζιο στην Β' Δημ κατέκτησε την 9η θέση ανάμεσα σε 169 συμμετέχοντες με 6 νίκες σε 8 αγώνες και ο Βίκτωρας στην Δ' Δημ κατέκτησε την 4η θέση ανάμεσα σε 156 συμμετέχοντες με 7 νίκες σε 8 αγώνες!

Στις 28 και 29 Απριλίου πραγματοποιήθηκε το 35ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης στη Λάρισα με συμμετοχή 750 μαθητών από όλη την Ελλάδα.

Ο Νικόλας Ντιτζόρτζιο στην Β' Δημοτικού κατέκτησε την 29η θέση ανάμεσα σε 84 συμμετέχοντες με 5 νίκες σε 9 αγώνες και ο αδερφός του Βίκτωρας Ντιτζόρτζιο στην Δ' Δημοτικού κατέκτησε την 19η θέση ανάμεσα σε 103 συμμετέχοντες με 6 νίκες σε 9 αγώνες.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και ιδιαίτερα στους μαθητές μας για τις διακρίσεις τους!